چاپ کارت اسکرچ (Scratch Card)


چاپ کارت اسکرچ

مسائلی که در چاپ و تولید کارت های اسکرج برای ما اهمیت ویژه دارند:

 1. امنیت اطلاعات کارت ها و حفظ و نگهداری آن ها به صورت امانت
 2. کیفیت کارت و لیبل اسکرچ تولید شده از نظر کیفیت رنگ و چاپ کارت ها. اندازه کارت ها، دقت در برش و اندازه، کیفیت در چاپ رمز و کدها، کیفیت در چاپ پوشش اسکراچ، کیفیت در بسته بندی و تحویل سفارش، تحویل به موقع و عدم تاخیر در تحویل سفارش ها، پایین نگهداشتن خطا و خرابی در تولید و چاپ کارت اسکرچ دار و لیبل اسکرچ دار.
 3. تحویل کارت و لیبل اسکرچ به صورت مرتب طبق سریال، به طوری که ابتدا و انتهای کارت و لیبل اسکرچ طبق کد و سریال برای سفارش دهنده قابل تشخیص و شمارش باشد.
 4. رازداری و عدم افشای اطلاعات سفارش دهنده ها اعم از تیراژ کار و غیره برای رقبای آن ها.
بر روی کدها و شماره های چاپ شده یک لایه پوشاننده محافظ به نام اسکرچ آف چاپ می شود که از افشای کد و رمز آن کارت یا لیبل اسکرچ تا زمان رسیدن به مصرف کننده نهایی جلوگیری می کند.

مشخصات اسکرچ (Scratch)

چاپ اسکرچ باید این قابلیت ها را داشته باشد:
 1. روی کد یا رمز کارت را کامل پوشش داده و در برابر نور شدید، اطلاعات چاپ شده ی زیر آن قابل رویت نباشد.
 2. چاپ اسکرچ باید به راحتی قابل پاک شدن باشد به طوری که با ناخن خراش داده شود. معنی کلمه اسکرچ به وسیله ی خراش پاک کردن است که اشاره به همین موضوع دارد.
 3. چاپ اسکرچ نباید مخدوش و یا معیوب باشد.
 4. هنگام پاک کردن اسکرچ نباید آسیبی به کد و شماره های زیر اسکراج برسد.
 5. چاپ اسکرچ نباید بعد از مدتی که از چاپ آن گذشت سخت و غیر قابل پاک شدن شود.
چاپ افرنگ از سال 1382 در زمینه طراحی و چاپ کارت رمزدار و لیبل اسکرچ دار در حال فعالیت می باشد و افتخار این را دارد که همواره در حال تلاش جهت حفظ کیفیت و ارتقاء آن در این سال ها بوده است.

چاپ کارت اسکرچ

مصارف پوشش اسکرچ (Scratch)

پــــوشش امنیتی اسکرج مصــــارف گوناگونی دارد.
در تمــــــام موارد استفــاده یک کد تحت عنــــــوان پین کد (pin code)، رمز عبور(password) و یا کد فعال سازی (activation code)، بر روی کــــــارت چاپ می شود که توسط لایه محــــافظ اسکــرچ آف (scratch off) پوشیده می شود. عمده مصـارف کارت های اسکـرچ دار موارد زیر می باشد:
کارت قـــرعه کشی، کارت فعال سازی نرم افزار خاص، کارت شارژ، کارت تلفن، کارت اینترنت، کارت عضویت، کارت تضمین و اصــــــالت کالا، کارت گارانتی، کارت مخــــابرات، گیفت کارت، اپل کارت، کارت تخفیف، لاتاری کارت و ... می باشد.
این موارد را در طراحی کارت های رمزدار و اسکرچ دار رعایت کنید:
 1. مهم ترین قسمت این کارت ها همان شماره ها و کدهایی است که قرار است در اختیار مصرف کننده نهایی قرار گیرد. به اندازه کافی برای چاپ اطلاعات متغیر و کدها فضا بگذارید. چاپ سریال و شماره رمز با فونت کوچک باعث می شود برای عده ای خواندن آن ها دشوار شود.
 2. از قرار دادن مطلب اضافه بر روی کارت خودداری کنید. این کار باعث می شود مخاطب شما سر در گم شود.
 3. وجود سریال نامبر در هر کارت پیگیری و شمارش کارت ها را آسان تر می کند، شماره سریال را روی کارت درج کنید.
 4. اندازه استاندارد چاپ افرنگ برای کارت 58 * 84.7 میلیمتر است که بعد از برش کارت 55 * 81 میلیمتر به دست شما می رسد.(از قرار دادن مطالب مهم در حاشیه کارت خودداری کنید.)
 5. فرمت فایل tiff و یا jpeg با رزولیشن 300dpi بر اینچ باشد. مود رنگ های چاپ افست CMYK و 8bits/channel است. مود RGB مخصوص کارهای دیجیتال و تصویری است.
 6. همه اطلاعاتی که تحت عنوان اطلاعات متغیر نامیده می شوند شامل کد، نام کاربری، کلمه ی عبور، جایزه، سریال نامبر، پین کد، بارکد و ... را در یک سمت کارت قرار دهید.
 7. از انتخاب رنگ های تیره مخصوصا مشکی در پس زمینه ی کارت اجتناب کنید. خواندن مطالب ریز روی کارت با پس زمینه ی مشکی برای همه آسان نیست. سعی کنید از زمینه ی سفید در طراحی کارت استفاده نمایید.
 8. نوشته های مشکی داخل کارت را حتما تک رنگ (C:0 M:0 Y:0 K:100) همـراه با حالت multiply انتخاب نمایید بــصورتی که کانال مشکی خود را خاموش می کنید، نتوانید هیچ نوشته مشکی را ببینید و همچنان زیر تمام نوشته ها پر باشد (سفید نباشد).
وبلاگ
خدمات افرنگ
چاپ کارت رمزدار
خدمات افرنگ
خدمات افرنگ